Zdraví

Co dělat, když má váš osmák:

  • šedou skvrnu v oku - tady už se nedá dělat nic, protože to znamená, že má cukrovku a oslepl. Ale i s tím může dál žít, jen mu v kleci nic nepřestavujte. Taky úplně vyškrtněte z jídelníčku tučnější stravu a ovoce. Osmáka se zákalem dál nerozmnožujte.

 

  • lysá místa na těle nebo vytrhanou srst - nejpravděpodobnější příčinou je to, že si osmák srst vytrhává sám nebo mu jí vytrhává jiný osmák. Je to velmi častý jev a dělat se s tím nedá asi nic, možná jen to, že se osmáci v kleci nudí. Proto jim dejte víc věcí k zabavení - prolézačky, kolotoč, dostatek větví, žebříky, předměty na hlodání. Další možností jsou paraziti, ti se projevují tím, že se osmáci neustále škrábou. V tomto případě kupte nějaký dezinfekční přípravek (omrkněte veterinární obchody na internetu) a osmáka přestříkejte. V dalších případech se může jednat o nějakou infekční nemoc, proto je nutné navštívit veterináře.

 

  • zlomenou nohu - když je váš osmák nemehlo, špatně skočí nebo se o něco přerazí, nohu si zlomí. Poznáte to tak, že na ní nenašlapává. Osmáka zatím izolujte od všech větví, běhacího kola a různých předmětů na šplhání a skákání. Zlomenina se může zahojit i po delší době sama, ale pro větší klid ho vemte k veterináři. Ten mu s největší pravděpodobností dá sádru, ale k ničemu to nebude, protože si ji osmák z nohy stejně sundá.

 

  • utržený ocas - ten už bohužel nikdy nedoroste. Ocásek se zahojí sám, proto nemusíte panikařit. Pouze hlídejte, jestli mu to nehnisá. Pokud ano, je nutné ho vzít k veterináři, který předepíše antibiotika.

 

  • hnis u očí - v oku mu moc nešťourejte, omyjte mu je zatím jen převařenou vodou. Do očí mu také můžete dvakrát denně kapat Ophtalmo septonex, pokud to nepomůže zajděte na veterinu. Taky se doporučuje prokápnout borovou vodou. Osmáka pak pozorujte, jak kapky snáší a jestli mu neškodí. Taky zkontrolujte, jestli ho nedráždí prašná podestýlka (jmenovitě piliny, které se vůbec nedoporučují).

 

  • průjem - nejčastější příčinou je nevhodná potrava, například větší množství některé zeleniny. Déle než jeden nebo dva dny by průjem trvat neměl. Proto mu následujících 24 hodin nedávejte najíst, pak ho krmte jen senem a třeba ovesnými vločkami, ostatní potravu škrtněte. Do napáječky mu můžete dát odvar z dubové kůry (koupíte v lékárně). Pokud průjem bude dál přetrvávat, navštivte veterináře.

 

  • krvácí - nejdříve zjistěte, odkud a jak moc osmák krvácí. Často to není nic vážného, jen se někde o něco škrábnul a má malou ranku. Proto překontrolujte vybavení klece a nebezpečné nebo ostré předměty dejte pryč. Jestli je rána ale moc hluboká, zajděte k veterináři, protože se sama nezahojí. Pokud má samička krev u pohlaví nebo na břiše, může to taky znamenat, že je březí :-)

 

  • odmítá potravu - nejprve zkontrolujte jestli nemá přerostlé zuby. To je totiž nejčastější důvod, proč osmák odmítá jíst a následně může umřít. Pokud má, dejte mu granule, větve nebo nějaké dřevo na hlodání. Pokud ani to nepomůže, budete ho muset vzít k veterináři, aby mu zuby zabrousil. 

 

  • přerostlé drápky - poznáte to tak, že se tlapička vytáčí do strany nebo drápek zarůstá do kůže. Preventivně mu do klece dejte víc větví na šplhání. Osmáci si lezením po nich drápky brousí automaticky. Pokud to nepomůže, jednoduše vemte kleštičky a zastřihněte mu je sami. Pozor ale na to, abyste nestřihly moc daleko, z drápků pak teče krev.

 

Anketa

Má Váš Osmák cukrovku???

Celkový počet hlasů: 35